הסדר חובות לאדם פרטי

רובנו נצטרך להתמודד בשלב מסוים עם חוב כזה או אחר – לביטוח לאומי, לבנק, להוצאה לפועל, לחברת האשראי או לגוף פרטי אחר. ובעוד שברוב המקרים מדובר בתהליך מלחיץ, רוב החייבים יצליחו לעמוד בהתחייבות ולשלם את חובם עד תום. אך מה קורה כאשר החובות הופכים להיות מעמסה שאי אפשר להתמודד איתה?

הכלים להתמודדות עם חובות

מדינת ישראל מעמידה לרשותנו כמה כלים שתפקידם לסייע לחייב להתמודד עם החובות הכבדים, כאשר המטרה היא בסופו של דבר לאפשר לחייב להתאושש ולחזור לתפקד בצורה נורמטיבית. זאת מתוך הבנה כי חובות אלו פוגעים בהתנהלות הכלכלית אך גם בהתנהלות היומיומית התקינה של החייב ושל סביבתו הקרובה.
כמה מהכלים הללו הם הליך של פשיטת רגל, חדלות פירעון, איחוד או הסדר חובות לאדם פרטי וכו'. לכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות, כאשר ההחלטה כיצד לפעול צריכה להיעשות בחוכמה, ולהיות מותאמת לסיטואציה בה החייב נמצא.

פשיטת רגל

ככלל, מהות פשיטת הרגל היא לבחון מהו גובה ההחזר שהחייב יכול לעמוד בו, תוך מחיקת חלק מחובותיו כך שבסיום התהליך יוכל להתאושש מבחינה כלכלית. הבקשה לפשיטת רגל יכולה להיות מוגשת על ידי הנושים כנגד החייב, והיא גם יכולה להיות יוזמה של החייב עצמו – מתוך הבנה כי עליו להגיע להסדר מקיף שיאפשר טיפול והסדרת חובותיו.
חשוב לדעת כי הליך של הסדר חובות לאדם פרטי יכול להיעשות כחלק מפשיטת הרגל, אך בהחלט ניתן ליזום הליך כזה מבעוד מועד על מנת להימנע מהמגבלות והסנקציות השונות הכרוכות בהליך של פשיטת רגל.

הסדר או איחוד חובות

כאשר אדם חייב כספים לכמה גורמים שונים ניתן לבצע מהלך של איחוד חובות שמטרתו לרכז את כל החובות ולשלמם באופן מרוכז. לרוב התשלום יועבר אל גורם מתווך, אשר ידאג לחלק ולהעביר את הכספים אל הנושים השונים. איחוד חובות יכול לכלול פריסה מחדש של התשלומים אך ללא מחיקת חובות, כלומר החייב נדרש לשלם את כל חובותיו עד לשקל האחרון. כמובן שזהו מהלך שניתן לבצע רק במידה והחייב אכן יכול לעמוד בהסדר התשלומים במלואו.
לעומת זאת הסדר חובות הוא מהלך של משא ומתן אל מול הנושים, במטרה להגיע להסכמה על הפחתת גובה החובות מתוך הבנה כי החייב לא יוכל לפרוע את חובו. הסדר החובות מבטיח לנושים כי יקבלו את החלק הארי של כספם, מבלי שיצטרכו לפנות להליכים משפטיים נוספים אשר יגזלו זמן וכסף רבים.

הכנת הקרקע לבניית ההסדר

כאמור, הליך של הסדר חובות לאדם פרטי (וכך גם הסדר חובות לחברות או לעסקים) הוא הליך שמבוסס על משא ומתן, ולכן חשוב להיערך לכך בצורה רצינית ומקיפה כדי לשפר את סיכויי ההצלחה.
בראש ובראשונה חשוב להבין מה היקף החובות ומיהם הנושים, ולבחון בצורה ריאלית ואובייקטיבית מה גובה התשלומים שהחייב יכול לשלם. הנתונים האלו הם הבסיס לבניית הסכם שהחייב יוכל לעמוד בו, כך שאכן יצליח לפרוע את חובותיו ולהשתקם מבחינה כלכלית.
לצד זה חשוב לנתח את הסיבות שהובילו להצטברות החובות, כאשר תובנות אלה חשובות כדי להראות לנושים את רצינות כוונותיו של החייב, וגם עבור החייב עצמו – על מנת שיוכל ללמוד מאירועי העבר ולהימנע מטעויות נוספות.

חשיבות הליווי המקצועי

מאחר והמטרה של הסדר החובות היא לסייע לחייב להשתקם מבחינה כלכלית, יש חשיבות גדולה להשגת הסכם שמיטיב עם החייב. מלבד הסיוע בהכנת כל הנתונים והמסמכים הדרושים, ליווי של איש מקצוע מנוסה יאפשר לנהל את המו"מ בצורה מיטיבה, מתוך היכרות עם ההסכמים הנהוגים בתחום, ומתוך היכרות עם האפשרויות השונות שעומדות בפני החייב ובפני הנושים.

להקטנת החובות שלכם עוד היום,

השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם: