הסדר חוב בהוצאה לפועל

צבירת חובות היא דבר מלחיץ, על אחת כמה וכמה כאשר נפתחים כנגד החייב תיקים בהוצאה לפועל. התרחיש האידאלי הוא כמובן לגשת באופן מיידי ולשלם את יתרת החוב, אך ברוב המקרים אין באפשרותו של החייב לעשות זאת מאחר והיקף נכסיו נמוך משמעותית מגובה החובות. אך גם מצב כזה הוא אינו סוף העולם, וישנן זכויות וכלים חוקיים כמו הסדר חובות בהוצאה לפועל שמטרתם לסייע לחייב להתגבר על החובות ולהשתקם מבחינה כלכלית. ריכזנו כאן את עיקרי הדברים שחשוב לדעת, כאשר מומלץ לבצע את התהליך בליווי של עורך דין להסדר חובות אשר בקיא באפשרויות השונות, ויוכל להגיע לתוצאה המיטיבה עם החייב.

בחינת כל הנתונים

בראש ובראשונה כאשר מתמודדים עם תיקים בהוצאה לפועל חשוב לבחון היטב כמה נתונים: כמה תיקים נפתחו? מיהם הנושים? מה גובה החוב או החובות? ומנגד, מהם נכסיו של החייב ומה פוטנציאל ההשתכרות העתידי.
לאחר בחינה של כל הנתונים הללו ניתן לבצע הערכה ריאלית של יכולת ההחזר של החייב, ובהתאם להחליט מהי האסטרטגיה הטובה ביותר להתמודדות עם החובות. כדאי לדעת כי מדינת ישראל דוגלת במציאת פתרונות אשר יאפשרו לחייב להסדיר את חובותיו בהוצאה לפועל בהקדם, על מנת שיוכל לחזור ולתפקד בצורה שגרתית ולהשתקם מבחינה כלכלית.

איחוד תיקים ופריסת תשלומים

כאשר מתנהלים כנגד החייב מספר תיקים שונים בהוצאה לפועל, ניתן להגיש בקשה לאיחוד של התיקים. המטרה של בקשה כזו היא לייעל את התהליך ולרכז את כל החובות לתיק אחד, כך שהתשלומים יבוצעו בצורה מרוכזת. חשוב לדעת כי במסגרת של איחוד תיקים לא מתבצע תהליך של הפחתה או מחיקת חובות.
במקביל או בנפרד, החייב יכול להגיש בקשה לפריסת החוב לתשלומים. ניתן להגיש את הבקשה גם במידה וכבר קיים הסדר תשלומים, אך החייב אינו יכול לעמוד בו. המטרה היא כמובן מציאת הסדר תשלומים שיהיה ריאלי ותואם למצבו של החייב, כך שיוכל לעמוד בגובה התשלומים.

הפחתת גובה החובות

לרשות החייב עומדת האפשרות של הסדר חוב למעשה זהו הליך שמאפשר לנהל משא ומתן עם הנושים על גובה החובות, מתוך הנחה שאם הנושים יסכימו לשנות את תנאי ההסכם ולהיטיב עם החייב – כך יגדל הסיכוי שיקבלו בחזרה את החלק הארי של כספם.
פעמים רבות הנושים המרכזיים הם גופים כלכליים גדולים כמו בנקים וחברות אשראי, אשר מעדיפים להקטין את גובה החוב ובכך להבטיח את הסדר התשלומים, ולחסוך התנהלות משפטית ארוכה ויקרה. חשוב לדעת כי ישנם תנאים ומגבלות על הגעה להסדר, לדוגמה, חייב אשר ביקש לבצע איחוד תיקים אינו יכול להגיע להסדר חוב רק עם חלק מנושיו, מאחר ומדובר בהעדפה אסורה של נושים אלו על פני הנושים האחרים. לכן אנו מדגישים שוב עד כמה ליווי משפטי הוא קריטי להגעה להסכם מיטיב. מנגד, פעמים רבות הגעה להסדר חובות היא הדרך המהירה והיעילה ביותר, המאפשרת לחייב להסדיר את ענייניו בהקדם.

הליך פשיטת רגל

ישנם מצבים שבהם למרות האפשרויות השונות לפריסת תשלומים והגעה להסדרת חובות, עדיין אין החייב יכול לעמוד בכלל התחייבויותיו ולשלם את חובותיו במלואם. במצב כזה ניתן לפעול בכמה מישורים, כאשר אחד מהם הוא הגשת בקשה לפשיטת רגל. הליך זה יתנהל בבית המשפט המחוזי, ובמהלכו תתבצע חקירה לבחינת נכסיו של החייב, ויוחלט כיצד לחלק את נכסיו בין הנושים. בסופו של התהליך יינתן צו הפטר – צו אשר מוחק את החובות הנותרים לאחר חלוקת הנכסים.
להליך זה ישנן השלכות שונות, ולכן מומלץ תחילה להיוועץ בעורך דין אשר מתמחה בהסדר חובות הוצאה לפועל על מנת להימנע מעשיית טעויות ועל מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר.

להפחתת החובות בהוצאה לפועל עוד היום,

השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם: